פחד או עונג - מה מניע כל אחד?

במהלך החיים, אנו ניצבים בפני דילמות, "לעשות את השינוי הזה או לא לעשות?", "לעזוב את מקום העבודה או לא?", "לעבור דירה הרחק מהמשפחה החונקת או לא?".

במהלך החיים, אנו ניצבים בפני דילמות, "לעשות את השינוי הזה או לא לעשות?", "לעזוב את מקום העבודה או לא?", "לעבור דירה הרחק מהמשפחה החונקת או לא?". כל מקרה לגופו וכל דילמה לגופה. ברוב המקרים, אנו מעלים את האפשרויות השונות – מה השינוי יביא לי לעומת מה ההישארות במקום תביא לי. האם אני מפחד מהשינוי הזה ומה הוא יעשה לי או שאני בטוח שהשינוי יעשה לי טוב. אנו מבצעים שינויים מפחד או מעונג ושני הדברים האלו גורמים לנו להתפקס, להתמקד במטרה ולא לחרוג ממנה.

שימו לב לעצמכם, איך בכל דילמה אנו מתייעצים עם אנשים אחרים – בני זוג, חברים, משפחה, מומחים ומובילי דעה ולוקחים את הדברים המתאימים לנו כדי להחליט בלב שלם את ההחלטה הטובה לנו. קיימים מקרים בהם אנו מגבילים את עצמנו ומתרצים לעצמינו תירוצים "למה לא לעשות, למה לא לשנות".
לפעמים אנחנו נכנעים ללחצים מאנשים, לפעמים חושבים יותר מידי על המשמעות הכלכלית ולפעמים אנחנו מפחדים ממה שזה באמת יעשה לנו. פתאום צצים לנו המון מכשולים רגשיים כמו חוסר ביטחון עצמי, חוסר אמונה בהצלחה, זיכרונות מהעבר על דברים שנמענו מהם, חוסר רצון להתחיל וכדומה. אנו מתרצים לעצמנו תירוצים למה לא לעשות את השינוי ולמה להישאר במקום, באזור הנוחות. ואז יש לנו פתאום מוטיבציה נמוכה לעשות את השינוי למרות שאנחנו ממש רוצים אותו.

בראיון שהעניקה ל"ליידי גלובס" בגיליון ינואר 2015 דיברה ג. יפית על איך הפחד מניע אותה, מחשל אותה, מפקס אותה. היא אומרת "הפחד אצלי משחק תפקיד כל הזמן. אני מלכת החרדות. ברגע שהבנתי את זה למדתי להתמודד איתן דרך התפילות. זה מחבר אותי לפחד מהבלתי נשלט". שימו לב איך אישה, שהונה נאמד על כ-80 מיליון שקל, מודעת לכך שהפחד הוא זה שמניע אותה ולכן היא יודעת להתמודד איתו. היא לא נכנעת לפחד אלא מתעלת אותו.
כמו ג. יפית, עוד אישה מצליחה ומובילה אנשים לשינויים היא חלי ממן. חלי, מנהלת תחתיה מעל ל-100 קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא יחד עם צוות מנחים בכל רחבי הארץ. חלי מספרת בהרצאותיה שהפחד לחזור למקום של "לא לסגור את הרוכסן במגף", הוא הפחד שמניע אותה לשמור על המשקל. גם כאן, ניתן לראות שליטה בפחד והפיכתו לייעול המצב.

קחו לדוגמא זוג עם שלושה ילדים. האישה היא עקרת בית שמחליטה לצאת למעגל העבודה. היא מאוד רוצה לחזור להיות עורכת דין, אחרי הפסקה של 13 שנים אבל היא מפחדת מהשינוי. השינוי במה זה יעשה לה, השינוי בבית, השינוי בהתנהלות מול הבעל וכדומה. ברור לה שהיא רוצה לחזור למשרה שלה וזו תהיה הגשמה שלה, ולכן דרך הפחד היא מחליטה לפעול בדרך פעולה שתשלב עבודה וקריירה. למשל: למצוא עבודה בחצי משרה, לדאוג שהבעל פעמיים בשבוע יצא מוקדם יותר מהעבודה כדי שיהיה להם זמן לעצמם, להכין אוכל לילדים הגדולים ערב לפני כדי שיחממו את האוכל למחרת וכדומה. הפחד שלה מ"שיבוש" ההרגלים שהבית רגיל אליהם, מחדד אותה במה שהיא רוצה ומפקס את הדרך שלה לצאת למעגל העבודה.
לסיכום, שינוי מקום עבודה, מעבר דירה, כניסה לזוגיות חדשה ועוד מגוון דילמות עוברות במוחנו. המטרה היא להשתלט על התירוצים ועל אזור הנוחות ופשוט להתמודד עם השינוי שיעשה לנו טוב. ברגע שנבין שהפחד מהשינוי יכול למקד אותנו בעשייה, נפרוץ את המחסום במחשבה שיוביל לפריצת דרך בעשייה שתוביל לפריצת דרך בתוצאות.

יצירת קשר

קרן - 054-6616763

טל - 052-8907749

keren@itziklevi.co.il

הלולב 4 צור משה
ת.ד. 795 42810